Timetable For WAEC 2019 May/June examinations Is Out!

The 2019 West African Examinations Council, 2019 May/June examinations has been released, and is set to commence on the 1st of April 2019.

Find below the timetable;

Monday, 1st April, 2019 to Friday, 26th April, 2019.

Basketry 3 (Project Work)*

Ceramics 3 (Project Work)*

Graphic Design 3 (Project Work)*

Jewellery 3 (Project Work)*

Leather-work 3 (Project Work)*

Picture Making 3 (Project Work)*

Sculpture 3 (Project Work)*

Textiles 3 (Project Work)*

6 hours a day for 5 days for each paper

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Monday 1st April, 2019

Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)

Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

————————–

Tuesday 2nd April, 2019 to Tuesday 30th April, 2019

Arabic 3 (Oral)

French 3 (Oral)

Physical Education 3 (Performance Test)

Clothing and Textiles 3 (Practical)

Foods and Nutrition 3 (Practical)

Home Management 3 (Practical)

Music 3B (Performance Test)

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

————————–

Tuesday 2nd April, 2019

Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

————————–

Wednesday 3rd April, 2019

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Thursday 4th April, 2019

Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.

Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.

————————–

Friday 5th April, 2019

English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)

English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

————————–

Monday 8th April, 2019

Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

————————–

Tuesday 9th April, 2019

Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

————————–

Wednesday 10th April, 2019

Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.

Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.

Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.

————————–

Thursday 11th April, 2019

Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

————————–

Friday 12th April, 2019

Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Monday 15th April, 2019

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)

History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Tuesday 16th April, 2019

Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.

Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.

Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

————————–

Wednesday 17th April, 2019

English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

————————–

Thursday 18th April, 2019

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

————————–

Tuesday 23rd April, 2019Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.

Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.

Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.

Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Wednesday 24th April, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.

————————–

Thursday 25th April, 2019

Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

————————–

Friday 26th April, 2019

Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.

Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.

————————–

Monday 29th April, 2019

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.

————————–

Tuesday 30th April, 2019

Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

————————–

Thursday 2nd May, 2019

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May

————————–

Friday 3rd May, 2019

Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m

Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.

Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.

Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

————————–

Monday 6th May, 2019

Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.

Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Tuesday 7th May, 2019

Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Wednesday 8th May, 2019

Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.

————————–

Thursday 9th May, 2019

Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)

————————–

Friday 10th May, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

————————–

Monday 13th May, 2019

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.

Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Tuesday 14th May, 2019

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.

General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.

Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.

————————–

Wednesday 15th May, 2019

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)

Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)

Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Thursday 16th May, 2019

French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Report

What do you think?

1387 points
Upvote Downvote

Leave a Reply

Loading…

0

Comments

0 comments

I will be the eventual winner – Buhari Boasts

Police Arrests Husband For Beating Wife to Death With Belt